menu

Čtvercový dech

Category: Uncategorized

Doba trvání – 3 minuty

Čtvercový dech nám Pomáhá se uklidnit a koncentrovat. Můžete ho praktikovat v sedě i v leže. Důležité je dýchat zhluboka, ideálně do břicha. Jako všechny dechové techniky vychází z Pranayamy (Samavritti). Je znám také pod názvy box nebo equal breathing. V Česku se často používá název krabicový dech, ale podstatu podle mě nejvíc vystihuje právě čtverec.

Představte si ho, čtverec. Čtyři stejně dlouhé strany. Jedna strana je nádech, druhá zádrž po nádechu, třetí výdech a čtvrtá zádrž po výdechu. Podstatné je, aby každá strana čtverce (logicky) byla stejně dlouhá. Například 4 sekundy postupný nádech, pak na 4 sekundy zádrž, poté 4 sekundy pozvolný výdech a na konec 4 sekundy zádrž. To je jeden cyklus. A pak zase nanovo.

TADY najdete GIF pro lepší vizualizaci 🙂

Účinky by se měli dostavit už po 4-5 opakováních cyklu. Toto dýchání není nijak škodlivé, může se provádět neomezeně dlouho několikrát denně. Délka nádechů/výdechů/zádrží je na vás. Můžete začít se 3 sekundami a postupně prodlužovat. Zkušení dýchači a jogíni pracují s 8 až 12 sekundovými intervaly.

Pokud s dýcháním začínáte, může být obtížné se do toho dostat. Nejtěžší bývá zádrž po výdechu. Můžete dokonce zaznamenat závratě. To je normální. Pokud se náhodou závrať dostaví, zůstaňte chvíli sedět/ležet a pokračujte v normálním dýchání.

Hlavně netlačit na pilu. Klidně můžete ze začátku zádrž po výdechu vynechat. Pak už to sice nebude čtverec, ale trojúhelník 🙂 nicméně pro začátek dobrý. Když budete cvičit častěji, vše se bude zlepšovat a zádrž po výdechu můžete postupně zařazovat.

Pokud máte vysoký krevní tlak nebo plicní, srdeční, oční a ušní problémy, neměli byste po nádechu zadržovat dech. Pokud máte nízký krevní tlak, neměli byste dech zadržovat po výdechu. Pokud jste těhotná, provádějte dýchání bez zádrží (pouze stejné nádechy a výdechy).

< NEXT Dýcháním ke změnám vědomí Dýcháním ke změnám vědomí