Tento protokol k rychlejšímu učení vychází z nejnovějších poznatků fyziologie a neurobiologie. Učení je ideální skloubit s ultradiánním rytmem, který trvá zhruba 90minut. Učením myslím studium, četbu, poslech podcastů nebo získávání motorických dovedností, například hraní na housle, trénink stojky nebo bekhendu.
1 krok – dostat se do stavu klidu a pozornosti
Do tohoto stavu se ideálně dostaneme čtvercovým dechem. Stejně trvající faze nádechu, zádrže, výdechu a zádrže. Například čtyřsekundové, ale každý podle jeho rytmu. Někomu pomáhají binaurální beaty. Stačí jedna minuta a můžete se začít učit. V návaznosti právě na ultradiánní rytmus nemá smysl, aby tento krok trval déle než 90 minut.
2 krok – zvýšení kortizolu a adrenalinu
Na závěr učení nebo ihned poté potřebujeme v těle rozproudit kortizol a adrenalin. To je možné docílit několika způsoby, každému vyhovuje jiný. Může to být studená sprcha nebo intenzivní dýchání ala Wim Hof. Nebo třeba hádka s partnerem či diskutování na internetu. Pomohlo by i dát si presso. Mě osobně vyhovuje energetické dýchání, které mohu provádět kdekoliv a kdykoliv. Tento krok nám zabere zhruba 5 – 10 minut.
3 krok – hluboký odpočinek
Ihned po zvýšení adrenalinu by měl nastat hluboký odpočinek, zhruba na dvacet minut. Toho můžeme docílit například meditací, nidra jogou, autohypnózou nebo třeba krátkým šlofíkem. V angličtině se pro tento odpočinek používá termín NSDR.
4 krok – kvalitní spánek
Večer a následující den pak dbejme na kvalitní spánek. To znamená vyvarovat se večer ostrému světlu, ideální je tlumené odspodu (lampička, svíčka, krb). Dále pak nejíst aspoň dvě hodiny před ulehnutím, spát v dobře větrané a tmavé místnosti a dýchat pouze nosem. To se ve spánku hůře kontroluje, doporučuji používat pásku přes pusu. Ta noční dýchací vzorec dovede změnit v horizontu pár týdnů.
Díky osvětě Dr. Hubermana ze Stanfordu a jeho pravidelným podcastům se tyto užasné novinky můžeme dozvídat pravidelně každé pondělí. O tomto protokolu se s námi podělil v této epizodě.